“Ieder mens is een clown, maar slechts weinigen
hebben de moed om het te laten zien”.
Charlie Rivel
De opleiding is bedoeld voor iedereen die zich intensief in de clown, in zichzelf en in ‘de mens’ wil verdiepen. De opleiding geeft je een stevige basis voor het clownsvak als beroep. Daarnaast is het een heerlijk traject voor persoonlijke ontwikkeling omdat we diep gaan, maar het plezier nooit uit het oog verliezen. Ook erg geschikt voor een ieder die met mensen werkt; trainers, coaches, therapeuten, zorgverleners. Deze training zal je leven ongetwijfeld verrijken en verdiepen.
Elk jaar bestaat uit 20 dagen, gemiddeld om de week één dag. Af en toe is er een twéédaagse.
Oorspronkelijk opgezet als tweejarige opleiding, komt er sinds het schooljaar 2017/18 een derde jaar bij, een verdiepingsjaar. Dit is een extra traject en kan wel of niet gevolgd worden. Uiteraard is het advies om het wel te doen ;-).
Je kunt je per jaar opgeven, maar de jaren bouwen wel op elkaar op, dus instromen in het 2de of 3de jaar is niet mogelijk.
Het eerste jaar
Stel je de clown voor als iemand die muziek maakt…
In het eerste jaar leer je het instrument, wil zeggen jezelf, steeds beter kennen en bespelen en leer je de basistechnieken.
Je ontwikkelt basale clownsvaardigheden en –technieken zoals fysieke expressie, het doorbreken van de ‘vierde wand’ contact maken met publiek, incasseren, expressie geven en spelen met emoties, spelen met status, uitvergroten/verkleinen, vertragen, herhalen, clownslogica, het zoeken naar vormen voor je expressie, spelen met rekwisiten, het gebruik van kleding, spanningsopbouw van een act, stemgebruik, het creëren van komiek.
Dit eerste jaar nodigt je uit om naar buiten. te komen. .. jezelf durven laten zien, expressie geven aan wat er in jou leeft en dat delen met je publiek, impulsen durven volgen, ruimte innemen, controle steeds meer durven loslaten, je weer overgeven aan SPELEN.
En daarnaast is dit eerste jaar ook een intense reis naar binnen…
Zelfkennis, niet alleen mentaal maar ook op een emotionele laag is voor de clown onmisbaar en is een ongoing proces in het werk.
Je leert om contact te maken met jezelf, met wat je ECHT voelt, je hart steeds meer openen. Je steeds bewuster verbinden met je eigen essentie, met alles wat je in de kern bent en altijd bent geweest; de vrijheid, de speelsheid, de liefde, de creativiteit… En je ook steeds bewuster worden van datgene, wat je in de weg staat om in een constante flow met jezelf en het leven te zijn. Het vraagt om grote moed om stukje bij beetje onderdrukte aspecten van jezelf naar het licht halen en te integreren, want het confronteert je vaak met pijn, met verdriet en boosheid die we liever ver wegstoppen. Met belemmerende overtuigingen. Als clown is het nodig om deze aandelen in jezelf vrij te spelen. Want op die manier vergroot je je innerlijke ruimte en daarmee het bereik van je instrument aanzienlijk. Hoe bewuster de clown wordt, hoe groter zijn potentieël. Alles wat je in jezelf hebt bevrijd, heb je beschikbaar als clown. Bij voorbeeld: stel dat je een issue hebt rond ‘je afgewezen voelen’. En stel je wilt later als contactclown voor dementerenden werken. Dan krijg je ongetwijfeld te maken met situaties waar je als clown keihard ‘afgewezen’ wordt. Dementerenden kunnen erg direct zijn. Als je daar niet ‘verlicht’ mee kunt dealen, omdat het steeds langs oud zeer schuurt, heb je als clown een probleem.
Moshe Feldenkrais verwoordde het zo mooi: “Als je weet wat je doet, kun je doen wat je wilt.”
Niks werkt krachtiger is dit proces van bewustwording en ‘jezelf worden’ als een groep met gelijkgestemden. Echt leren contact aan te gaan en aanwezig te zijn bij jezelf en bij elkaar, is dan ook een belangrijk en basaal aspect van de opleiding.
Je leert in het eerste jaar om goed te luisteren en af te stemmen op jezelf, op anderen, op je omgeving. En om echt SAMEN te kunnen spelen.
We sluiten het eerste jaar af met clownsanimatie op straat.
Als gastdocenten maken in het eerste jaar Maurice Willems (stemexpressie) en André Besseling (improvisatie) deel uit van het team. Beiden komen twee dagen les geven. Je kunt meer over hen lezen onder de kop “Docenten”.
Het tweede jaar
In het tweede jaar ga je steeds meer ‘muziek maken’ vanuit en met je instrument. Vormgeven en creëren krijgen nu meer aandacht. Je leert over ‘compositie’, de opbouw van je spel, over ritme en de spanningsboog van een scéne.
Je leert ook de minimale en de maximale clown kennen.
Je gaat steeds meer ontdekken, wat jouw eigen kleur en sfeer als clown is en zet dat bewust in.
Je leert dat een beperking kwa vorm juist veel kan opleveren.
We gaan in het tweede jaar een clownspersonage ontwikkelen. Dat betekent ook ‘kleur bekennen’ en ‘ergens voor gaan’. Dat roept vaak het nodige op, wat we dan ook meteen mooi kunnen ‘verlichten’ en integreren. Vervolgens wordt je uitgenodigd om daarmee te spelen met/bij een doelgroep naar keuze. Je zou dat als stage kunnen beschouwen.
We sluiten het tweede jaar af met het maken van act’s en een eindpresentatie (laatste 5 trainingsdagen).
Dat is een ontdekkingstocht naar eigen materiaal en naar wat je te vertellen hebt.
Tegelijkertijd leer je in dit blok veel over theatraliteit en clownsprincipes/regels.
Daarnaast worden alle ontwikkelingen en vaardigheden uit het eerste jaar verder verdiept.
In beide jaren is er naast de aangeboden lesinhoud veel ruimte voor de persoonlijk processen en leerpunten.
Ook in het tweede jaar komen Maurice Willems en André Besseling ieder één dag als gastdocenten werken.
lees meer over hen onder het kopje “Docenten”.
Het derde jaar
De twee jaar van de opleiding zijn vaak heel intensief. De meeste studenten gaan door intense persoonlijke processen. En er worden heel veel speltechnieken aangereikt.
In het derde jaar staan verdieping, verfijning en automatisering van het geleerde centraal.
Spelvaardigheden en speltechnieken steeds meer eigen maken en kunnen toepassen. Je leert om je spel steeds bewuster te ervaren en vorm te geven, je word meer ‘steady’ als clown. Je ont-wikkelt een grotere ‘presence’ en verdiept het contact met het publiek.
De clown wordt daardoor steeds waarachtiger en subtieler, kan steeds meer teweeg brengen met steeds minder actie en kan daarmee ook bij het publiek steeds gevoeligere snaren raken.
Bij ClownSpirit is er bewust voor gekozen om na het intensieve 2de jaar waar vormgeving en naar buiten treden centraal staan, in het 3de jaar opnieuw te ’trainen’ en nergens naar toe te werken.
Wel komen er in het derde jaar komen twee nieuwe gastdocenten inspiratie en verdieping brengen.
Met grote trots heb ik Peta Lily uit Londen in de opleiding gehaald. Haar ‘Dark clown’ – werk geeft de studenten is een heel bijzondere verdieping, zowel speltechnisch als ook om te ervaren hoe je kunt clownen met onderwerpen, waarvan mensen normaliter liever wegkijken.
Ton Kurstjens komt aan het eind van het 3de jaar een tweedaagse blok “Spelen op straat” geven.
De studenten aan het eind van het 3de jaar op straat te zien spelen is vaak heerlijk om te zien omdat het van een hele andere kwaliteit is dan het spelen op straat in het eerste jaar. Dat is ook wat de clownsstudenten ervaren.
Wil je meer weten over de gastdocenten, kijk dan onder het kopje “Docenten”.
Het derde jaar is in principe alleen voor studenten van ClownSpirit, gezien er in de eerste twee jaar een basis wordt gelegd die ClownSpirit-eigen is en waarop voortgeborduurd wordt.
De uitzondering bevestigt de regel 😉
Het vierde jaar
Stories of our lives 
act’s maken vanuit persoonlijk materiaal
We gaan in dit traject act’s maken voor een optreden voor publiek.
Dit doen we vanuit persoonlijk materiaal.
Daarbij gaan bewustwording en ont-wikkeling en theatermaken met elkaar hand in hand.
Het maakproces zal je bewuster en vrijer maken in het stuk dat je gaat kiezen. Tegelijkertijd levert het werken ‘op het scherpst van de snede’ materiaal op waar de meeste energie inzit. Het bevrucht elkaar. Healing Art.
Voor alle spelers én voor het publiek, dat ongetwijfeld veel herkenning gaat hebben.
Heb je daar zin in, om kwa bewustzijnswerk de diepte in te gaan én tegelijkertijd toe te werken naar act’s en een presentatie, dan is deze groep voor jou!
Het lijkt me fijn om Samen op ont-dekkingstocht te gaan, zowel naar binnen als naar clowneske vertalingen/creaties.
Het kunnen solo’s worden of ook duo’s/trio’s of act’s met de hele groep.
Waarbij ik ervan uitga dat eenieder één act ontwikkeld, in totaal dus 8 act’s.
Naast in je eigen act speel je dus wellicht nog in één of meer andere act’s.
We beginnen met het delen van thema’s in je leven, die wellicht op ‘verclowning’ wachten . Wellicht zijn er ook al ideeën of inspiratie voor act’s, zo niet is het ook goed. Dan gaan we zo’n 7 dagen samen, deels pratend maar vooral spelend op de vloer de thema’s samen verder verkennen en dan hopelijk uitkomen bij een idee, al is het wellicht nog grof materiaal.
Vervolgens werken we in zo’n 8 dagen jullie ideeën uit tot act’s, net als we dat in het 2de jaar hebben gedaan. Om op de laatste dag gaan we alle alle act’s presenteren voor publiek.
De ervaring leert dat ook het meeliften op thema’s van anderen veel in beweging kan brengen.
Daarnaast blijf je leren over speltechnieken, dramaturgie, het maken van een act.
Praktische informatie over de opleiding
Informatie over de docenten van de opleiding
Lees hier meer over de ClownSpirit visie op de clown

